Drátované šperky, které nesou prvky wire-wrappingu, najdeme již v době bronzové a dále v antice a raném středověku. Slovo wire znamená v angličtině drát, wrapping pak omotávání. Je to technika náročná nejen na čas ‒ výroba tohoto přívěsku mi zabrala 8 hodin ‒, ale i manuálně. Pojďte si to zkusit také :-)
Obtížnost: 3
Materiál a pomůcky:
- nerezový či postříbřený drát o síle a délce:
- 0,9 mm – 13 cm
- 0,8 mm - 10 cm + 19 cm + 15 cm
- 0,2 mm – 1,5 m + 2 m
- 1 markýza granátu, či nějaký pěkný broušený korálek
- 2 broušené rondelky granátu, nebo pěkný rokail
- kleště štípací
- kleště ketlovací
- kleště ploché bez zoubků
- brousek na kov (může být speciální šperkařský, ale z vlastní zkušenosti doporučuji obyčejný brusný kámen)
- V neposlední řadě si vyhraďte minimálně 8 hodin času.
Pozn.aut.:
Osobně nejraději používám drát nerezový, který sice nepatří k nejměkčím, ale zaručí trvanlivost, nemění barvu a krásně, tajemně se leskne…
Nejprve si ustřihněte štípacími kleštěmi 13 cm drátu síly 0,9 mm, zapilujte konce a za pomocí prstů a plochých kleští je v půli ohněte do špičky. Konce opatrně otevřete, odpočítejte si od špičky 4,2 cm, přiložte ploché kleště a ohněte, čímž vytvoříte trojúhelník. Pak si odměřte 1,5 cm a konce drátu ohněte směrem od špičky. Zbyde vám krásných 0,8 cm, na kterých ketlovacími kleštěmi vytvoříte očko. Když si ustřihnete drát o délce 14 cm, zbyde vám 1,8 cm, a můžete vytvořit větší očka, to pro případ, že nebudete dělat šlupnu.
Teď budete používat drát o síle 0,8 mm. Ustřihněte si 10 cm, zapilujte konce a vytvořte pomocí plochých kleští podobný trojúhelník. Špička, 3,8 cm, ale bez koncových oček. Konce drátu se budou překrývat, špička bude sedět na větším trojúhelníku.
Nakonec si ustřihněte drát 0,8 mm o délce 19 cm. Opět zapilujte konce, což je skutečně důležité, konce drátu jsou neskutečně ostré a dokáží říznout hooooodně hluboko, a udělejte na něm ve středu špičku.
Kostru přívěsku máte již hotovou, teď se musí spojit tenčím drátkem. Zkušené wrapperky si svůj oplet zvolí samy, jak se jim který líbí. Základem je spojit trojúhelníky tak, aby ramena byla vevnitř a špičky seděly na sobě. Ti z vás, kteří chtějí mít přívěsek stejný, pokračujte dále dle návodu.
Vezměte do ruky první trojúhelník a omotejte jej drátkem 0,2 mm o délce 1,5 m. Buďte soustředění, očka se nesmí křížit a čím úhledněji ukládáte očko vedle očka, tím je finální výrobek hezčí. Očka trojúhelníku svažte k sobě a konce drátku nezapomeňte zajistit proti uvolnění a ostré konce zamáčknout mezi dráty! V této chvíli za sebou máte základní školu wire-wrappingu!
Odteď budete dělat střední wrappingovou ukončenou maturitou: budete svazovat hned tři trojúhelníky k sobě.
Začněte středovým, ale ujistěte se, že ramena pěkně zapadají do velkého trojúhelníku a zároveň špička leží na velké špičce. Ustřihněte si 2 m tenkého drátku. Začněte v půli drátku a ve špičce středového trojúhelníku. Na obou stranách udělejte 3 otočky a tzv. křížovým stehem přitáhněte jednou otočkou velký trojúhelník. Snažte se utahovat tak, aby se drátek dostal mezi dvě očka a zároveň abyste neporušili požadovaný tvar. Pokračujte 5 otoček okolo středového, jedna na krajní, 5+1 a ještě jednou 5+1 okolo krajního trojúhelníku. Nyní budete přidávat vnitřní část. Udělejte jednu otočku okolo středové části a dvě otočky (opět křížem) okolo vnitřní a pět otoček na středové části. Máte-li to z obou stran, již jste určitě zjistili, že se drátky krásně motají. Vyberte si jeden drátek a ten omotejte okolo dvou prstů, sejměte a zkruťte do mašličky. Nebude se vám do práce tolik motat.
S dlouhým drátkem omotávejte dále: jednu otočku okolo vnější části, jednu okolo středové, dvě otočky na vnitřní a pět na středové. Tuto část opakujte, dokud nebudete mít na jedné vnitřní straně 8 dvojotoček.
Lehce konec drátu odkloňte od své osy, udělejte dohromady18 otoček na střední části, ale nezapomeňte průběžně připevňovat k největšímu trojúhelníku! Udělejte dvě otočky okolo vnitřní části a za pomoci prstů konec drátu vnitřní části ohněte do obloučku.
Teď budete omotávat středovou část tak dlouho, dokud nedosáhnete k vrcholu ramene (opět nezapomeňte průběžně připevňovat vnější část!), udělejte dvě otočky okolo vnitřní části, pak celkem 11 otoček + 2 na vnitřní části, 8+2 a nakonec jednoduše omotejte zbylý drátek k části, kde se stýká s druhou stranou a vytvořte si ze zbytku drátku mašličku.
Rozvažte mašličku na té straně, kterou ještě nemáte udělanou, a začněte omotávat stejně jako první stranu.
Nyní je třeba svázat konce středového trojúhelníku. Jedním z konců pevně omotávejte oba dráty, otočku vedle otočky. Nakonec prostrčte konce drátů vzniklým tunýlkem mezi dvěma silnými dráty. Jde to těžko, ale jde to!
Zbytky drátků ustřihněte, ale nevyhazujte ty delší než 15 cm, protože se budou hodit na upevnění kamínků.
Nyní si odstřihněte drát o síle 0,8 mm, ohněte jej pomocí plochých kleští ve středu a kulatými kleštěmi udělejte dvě očka.
Vložte nový tvar pod dráty středového trojúhelníku, vezměte konce drátů středové části, prostrčte je pod kostrou přívěsku do oček nové části a vytáhněte směrem nahoru.
Teď budete pracovat s konci drátu nové části. Dvakrát je obtočte okolo vrchní části přívěsku a konce zahněte a pomocí plochých kleští připevněte mezi očko a nejspodnější otočku.
Zbývají dráty ze středové části, ty kulatými kleštěmi zahněte, vytvořte očko a zbytky tenkého drátku upevněte ke kostře. Nezapomeňte provléknout drátky tunýlkem mezi dráty, aby se nerozvázal a nezačal vás škrábat!
Teď už jen zbývá přichytit kamínky...
...udělat šlupnu...
...pověsit na řetízek, zapnout na krk, dodělat naušnice a hodit nohy na stůl :-)